Main page » SPECIAL OFFERS » DAS Audio - 6x Vantec 20A + 4x Vantec 118A Complete Line Array System - Bundle [DEMO]
DAS Audio - 6x Vantec 20A + 4x Vantec 118A Complete Line Array System - Bundle [DEMO]
NEW
-25%
DAS Audio - 6x Vantec 20A + 4x Vantec 118A Complete Line Array System.
[DEMO System in Mint Condition consist of: 6x DAS Audio Vantec-20A Self-Powered Line Array Modules + 4x DAS Audio Vantec 118A Self-Powered Line Array Subwoofers + all accessories]
Description
DAS Audio - VANTEC 20A
DAS Audio - VANTEC 118A
The electronics package includes a 2000 Wpeak Class D amplifier and 24-bit high-end DSP for exceptional audio reproduction. A unique “Deep-Loud” EQ switch allows users to tailor the bass output to provide a low subwoofer type response using the “Deep” setting or a louder hard hitting performance in the “Loud” setting. On the rear panel, controls can be found for gain, polarity and a continually variable low-pass filter which ranges from 80 Hz to 125 Hz. The VANTEC-118A is phase response coherent with the other Vantec Series active tops such as the VANTEC-20A offering precise alignment without the need of an external DSP.
VANTEC 20A Technical Data
VANTEC 118A Technical Data
| Performance | |
| Frequency Range (-10 dB) | 63 Hz – 20 kHz |
| Horizontal Coverage (-6 dB) | 90º |
| Vertical Coverage | 15º |
| Maximum Peak SPL at 1 m | 135 dB |
| Electronics and Connectors | |
| Nominal Amplifier Power (continuous) | 750 W |
| Nominal Amplifier Power (peak) | 1500 W |
| Input Impeadance | 20 kohms |
| Input Sensitivity | Line: 3 V (+12 dBu) |
| Audio Signal Input Connector | 2 x Female XLR |
| Audio Signal Loop Thru Connector | 1 x Male XLR |
| Control | DASlink™ DAScontrol™ |
| AC Output Connector | powerCON NAC3FCB |
| Current Draw 230 V / 115 V | 1.5 A/3.0 A |
| Enclosure | |
| Enclosure Construction | Birch Plywood |
| Enclosure Geometry | Trapezoidal |
| Rigging | Captive Rigging System |
| Finish | ISO-flex Paint |
| Color | Black |
| Dimensions ( H x W x D ) | 335 x 625 x 440 mm 13,2 x 24,6 x 17,3 in |
| Net Weight | 28,5 kg ( 62,8 lb ) |
| Components | |
| LF Driver | 12F4C |
| HF Driver | M-60 |
| Horn/Waveguide | BC-915 |
| Shipping | |
| Carton Dimensions ( H x W x D ) | 490 x 730 x 490 mm 19,3 x 28,7 x 19,3 in |
| Shipping Weight | 30,5 kg ( 67,2 lb ) |
VANTEC 118A Technical Data
| Performance | |
| Frequency Range (-10 dB) | 35 Hz – 125 Hz |
| Maximum Peak SPL at 1 m | 134 dB |
| Nominal Amplifier Power (continuous) | 1000 W |
| Nominal Amplifier Power (peak) | 2000 W |
| Input Type | Balanced |
| Input Sensitivity | 3 V (+12 dBu) |
| Audio Signal Loop Thru Connector | 2 x Male XLR |
| Current Draw 230 V / 115 V | 2.2 A/4.4 A |
| Enclosure | |
| Enclosure Geometry | Rectangular |
| Rigging | M10 Rigging Points |
| Finish | ISO-flex Paint |
| Color | Black |
| Dimensions ( H x W x D ) | 490 x 615 x 785 mm 19,3 x 24,2 x 30,9 in |
| Net Weight | 44,0 kg ( 97,0 lb ) |
| Components | |
| LF Driver | 18FW |
| Shipping | |
| Carton Dimensions ( H x W x D ) | 730 x 660 x 880 mm 28,7 x 26,0 x 34,7 in |
| Shipping Weight | 48,0 kg ( 105,6 lb ) |
Scope of Delivery
6 x VANTEC 20A active 2-Way Line-Array Module (Constant Curvature)
4 x VANTEC 118A active 18" Subwoofer